Barevné kontaktní čočky

Barevné kontaktní čočky představují nejjednodušší způsob jak změnit barvu očí a změnit tak svůj vzhled. Barevné kontaktní čočky dokáží změnit barvu očí úplně, případně zvýraznit původní barvu očí. Podobně jako u klasických čoček i při barevných kontaktních čočkách je možnost zvolit si čočky na různou dobu trvání nošení. K dispozici jsou jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční nebo tříměsíční barevné kontaktní čočky.

Barevné kontaktní čočky již neexistují jen v bezdioptrickém provedení, ale mohou je používat i lidé s refrakční poruchou, pro něž je korekce zraku nevyhnutelná. Nošení dioptrických barevných čoček však může být omezeno velikostí dioptrie a některými dalšími parametry oční vady.

Barevné kontaktní čočky lze v dnešní době koupit v několika barevných odstínech. Nejrozšířenější jsou takové barvy, které se podobají barvám lidské duhovky. Nejčastěji jsou to odstíny modré, zelené, hnědé, šedé nebo fialové.

Mezí základní typy barevných kontaktních čoček můžeme zařadit zvýrazňovací barevné kontaktní čočky, jejichž odstíny barev jsou o něco světlejší a jejich cílem je zvýraznit barvu vašich očí. Krycí barevné kontaktní čočky mají hlubší, tmavší a zvýrazněné odstíny a jsou vhodné pro lidi, kteří chtějí úplně změnit svou barvu očí. Posledním typem jsou Crazy barevné kontaktní čočky, kterými doslova šokujete okolí, jelikož představují netradiční barvy, tvary a motivy (např. kočičí). Crazy čočky jsou určeny především na velmi příležitostné nošení.

Výrobci barevných kontaktních čoček se neustále snaží, aby čočky v očích vypadali, co nejpřirozenější. Jednou z oblíbených metod je proto používání vícebarevných podkladů. Takové čočky často na obrázku vypadají dost uměle, avšak po jejich nasazení patří k těm nejpřesvědčivějším.

Mezi nevýhody barevných kontaktních čoček patří barva, která je používána v těchto typech čoček. Je to vlastně chemická látka, která se může postupně uvolňovat a může způsobit zarudnutí oka nebo alergické reakce. Mimo jiné snižuje propustnost pro kyslík a tím dochází k snížené výživě rohovky. Rovněž, při pobytu v tmavém prostředí, dochází k roztažení zorničky což má za následek vnímání barevného prstence kontaktní čočky. Používání barevných kontaktních čoček proto není vhodné při řízení auta, hlavně za snížené viditelnosti.

Na závěr je třeba ještě připomenout, že barevné kontaktní čočky nedokáží překrýt každou barvu oka a výsledek je vždy závislý na vaší přirozené barvě oka. Pro lidi s tmavýma očima, tak barevné čočky nemají skoro žádný efekt a výsledek pak může působit spíše komicky.

Levné kontaktní čočky