Kontaktní čočky - obecně

Kontaktní čočky obecně představují vypouklý disk navržen tak, aby dokonale přilnul na přední průhlednou plochu oka, rohovku. Díky povrchovému napětí povrchu kontaktních čoček, čočky dokonale přilnou k rohovce.

Pokročilý výzkum a stále se zlepšující materiály ze kterých jsou kontaktní čočky vyráběny, umožňují jejich nošení i lidem, kteří ještě před několika lety o jejich nošení ani nesnili. Kontaktní čočky pomáhají tam, kde klasické dioptrické brýle není možné použít. Dnes se kontaktní čočky vyrábějí zejména z měkkých pružných materiálů, takže při vhodně zvolené kontaktní čočce není oko iritováno jak to bývalo v minulosti.

Kontaktní čočky jsou v současnosti schopny korigovat většinu refrakčních poruch jako například dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus či presbyopii. Jednou z nejdůležitějších výhod kontaktních čoček je to, že při dívání do stran není omezováno periferní vidění jako je tomu v případě brýlí, protože vám v periferním vidění nepřekážejí brýlové obroučky. Také pro lidi s vyšší dioptrií mají kontaktní čočky velký estetický význam, protože nemusí nosit brýle s tlustými skly.

I přes mnohá pozitiva, které nošení kontaktních čoček má, stále existují důvody, kdy nošení kontaktních čoček není vhodné a bezpečné. Jsou případy, kdy si můžete nošením kontaktních čoček více ublížit než pomoci. Jde například o používání kontaktních čoček při výskytu patologických stavů na oku. Někteří lidé nesnášejí kontaktní čočky dobře, případně mají nedostatečný slzný film a oči je pak pálí a řežou. Naprostou kontraindikací jsou akutní i chronické bakteriální, virové nebo plísňové infekce oka a některé dystrofie rohovky.

Pokud uvažujete o nošení kontaktních čoček nezapomínejte však na to, že při výsledném výběru je nejlepší poradit se s kontaktologem. Odborník provede nezbytné oční vyšetření a doporučí vám, na základě výsledků měření jaké kontaktní čočky jsou pro vás nejvhodnější a jaké kontaktní čočky nejlépe splňují vaše požadavky.

Levné kontaktní čočky