Péče o kontaktní čočky

Aby nositel kontaktních čoček pociťoval patřičný komfort při jejich nošení je velmi důležité, aby dodržoval některé zásady správné péče o ně. Péče o kontaktní čočky se díky speciálním roztokům na kontaktní čočky stává stále jednodušší. Použití "all in one" roztoků tuto proceduru zkracuje na minimum. Bez ohledu na to je však důležité, abyste péči o vaše čočky prováděly opravdu svědomitě, přece jen, jde o vaše oči.

Během nošení kontaktních čoček, se na jejich povrchu usazují různé nečistoty. Kromě nečistot z vnějšího prostředí, jsou to i proteiny a lipidy obsažené v slzách. Tyto látky jsou příčinou sníženého komfortu a navíc mohou vaše oči dráždit a způsobovat nepříjemné pocity vašim očím. Tyto látky mohou být dokonce příčinou různých infekcí a zánětů oka.

Většina systémů péče o kontaktní čočky zahrnuje produkty pro šest funkcí. Existují však systémy, které tyto produkty kombinují do jednoho produktu - roztoku. Důležitost jednotlivých funkcí je závislá od samotného způsobu nošení, vašich očích a typu kontaktních čoček. Například v případě jednodenních kontaktních čoček péče o kontaktní čočky zcela odpadá.

Mezi funkce péče o čočky je snad nejdůležitější jejich dezinfekce. Dezinfekce kontaktní čočky způsobí likvidaci mikroorganismů, které se nacházejí na povrchu čočky. Dalším nezbytným krokem je každodenní čištění kontaktní čočky, při níž se odstraňují různé typy nečistot. Přítomnost nečistot může zabránit dezinfekčnímu roztoku, aby efektivně zlikvidoval všechny přítomné bakterie.

Oplachování a uchovávání kontaktních čoček je velmi důležité. Na to nám skvěle poslouží fyziologický roztok. Mnoho systémů péče tuto funkci kombinuje spolu s dezinfekčním roztokem. Pro odstraňování proteinových depozit slouží proteinové tablety, které v současnosti jsou nahrazovány all in one roztoky. Proteinové čištění není obecně vyžadováno. Posledním možným úkonem je neutralizace, která je však nutná pouze v případě využití peroxidového roztoku.

Levné kontaktní čočky