Roztoky na kontaktní čočky

Úkolem roztoků, které jsou určeny pro kontaktní čočky je dezinfikovat, vyčistit a zamezit přílišnému usazování bílkovin a tukových částeček. Ty často snižují pohodlí a kvalitu vidění při nošení kontaktních čoček. Při dezinfekci roztokem na kontaktní čočky se také ničí mikroby a bakterie, které mohou způsobit infekci očí.

V současnosti lze dostat koupit velké množství a různé druhy roztoků, které jsou určeny pro různé typy kontaktních čoček. Nejčastěji jsou používány takzvané "all in one" roztoky na kontaktní čočky, tedy roztoky, které mají, resp. plní všechny potřebné funkce pro udržení kontaktních čoček v čistotě. Díky tomu tak svému majiteli mohou za minimum času zajistit dostatečné pohodlí při nošení čoček.

Specifickým typem "all in one" roztoků pro kontaktní čočky jsou peroxidové roztoky. Neobsahují žádné konzervační látky a kontaktní čočky po ošetření tímto roztokem jsou vhodné i pro velmi citlivé oči. Proto je tento typ roztoků na čočky ze zdravotního hlediska nejlepší.

Pokud roztoky používáte pravidelně, doporučuje se roztoky pro kontaktní čočky střídat, aby nevznikla alergická reakce na některou ze složek roztoku. Také je dobré, aby kontaktní čočka zůstala v uzavřeném pouzdře asi 6-8 hodin, aby čistící reakce byla dokončena a celý roztok byl neutralizovaný.

Před použitím nového roztoku na kontaktní čočky, je nutné zkontrolovat, zda byl správně uzavřen. Pokud byl roztok co i jen trochu otevřený před tím než ho začnete používat, mohlo by to, kvůli porušení sterility způsobit nepříjemnosti. Roztoky na čočky mají totiž po otevření relativně krátkou expirační dobu (přibližně 3-6 měsíců) a není dobré je používat po vypršení této lhůty.

Levné kontaktní čočky